Strona sołecka
Gigantyczny wyciek danych w Polsce!

Gigantyczny wyciek danych w Polsce!

Kilka milionów loginów i haseł z Polski wyciekło do sieci! Szacunkowo mogło to dotknąć około 100 tys. osób.

Wg artykułu dużo dostępów jest z serwisów:
poczta.onet.pl – 28 747,
poczta.wp.pl – 12 056,
online.mbank.pl – 10 140,
.ingbank.pl – 1227,
.gov.pl – 44 385,
morele.net – 2672,
x-kom.pl – 10 761,
allegro.pl – 88 282,
facebook.com – 119 334

Jeśli Wasz komputer zachowywał się ostatnio „dziwnie”, spowolnił, wyskakiwały dziwne okienka, to może warto sprawdzić go czy nie ma jakiegoś wirusa czy trojana. Można pobrać darmowy program do przeskanowania komputera: Pobierz Malwarebytes — bezpłatne skanowanie i ochrona przed wirusami | Malwarebytes
W przypadku gdy program znajdzie jakieś niepożądane oprogramowanie na Waszym komputerze, to oprócz usunięcia złośliwego oprogramowania, należy zmienić hasła do serwisów w których logowaliście się na tym komputerze. Ponadto, gdzie jest to możliwe, należy włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Nie używajcie tych samych haseł na różnych stronach!
Poradnik jak tworzyć dobre, bezpieczne hasła: Dobre hasło – jak tworzyć bezpieczne hasła?
Jak spamiętać różne hasła skoro nie powinno się ich zapisywać w przeglądarce? Można używać programów, które w bezpieczny sposób przechowują nasze hasła i pomagają przy logowaniu. Na dodatek podpowiedzą kiedy ktoś będzie chciał wyłudzić nasze hasła przez podstawiony link. Poczytajcie poradnik Jak używać Bitwarden-a? Kompleksowy poradnik używania tego bezpłatnego menadżera haseł (sekurak.pl).

Czy Wasz adres mail został kiedykolwiek upubliczniony z hasłem dostępowym można sprawdzić na stronie: https://haveibeenpwned.com/ Brak Waszego adresu w bazie nie gwarantuje, że nikt nie ma dostępu do jakiegoś Waszego konta! Oznacza tylko, że nie ma go w dużej bazie danych (jeśli jednak jakiś serwis wymaga tylko loginu i np. numeru telefonu w tym spisie nie będzie tych danych!).

O samym wycieku można przeczytać:
Kilka milionów loginów i haseł z Polski wyciekło do sieci | Zaufana Trzecia Strona

Close Menu